Mit lehet írni az alapásásról?
Olvasd tovább ...
Laikusként annyit érzékelünk ebben a fázisban, hogy jön egy "markoló" és a feljelölt vonalak közül kiszedi a földet.
Tényleg csak ennyi lenne? Az ördög itt is a részletekben rejlik..vagyis a föld alatt.
Még kis hazánkban is elmondható, hogy ahány település annyi talajrétegrend, ezért erősen javasolt a talajmechanikai vizsgálat még a tervezési fázisban, vannak akik szerint nem is szabadna telket enélkül értékesíteni és kötelezővé kéne tenni...
Mi nem kértünk talajmechanikai vizsgálatot, "szerencsénkre" jó volt a talaj, de ha a statikus megkapta volna a szakvéleményt, talán nem homokos iszap talajra számolta volna a statikát!
Ez az egyik legrosszabb talaj amire még lehet sávalapot készíteni... elgondolkodtató így utólag, vajon spóroltunk 180.000Ft-ot(talajmechanikai szakvélemény 2 mintavétellel) vagy ennél többet költöttünk betonacélra és túlzóan jobb betonminőségre...?
Amikor kinéztük a telket, megkértük az eladót, hadd ássunk egy gödröt, hogy megnézhessük milyen a talaj.
Szerettük volna kizárni a legrosszabbakat, legalább ennyit tegyünk meg ezzel is csökkentve a kockázatot, ha 1 méter mélyen még sárga homokot találok, vagy törmeléket, biztosan elgondolkodtunk volna a vásárláson.
Szakkönyvekben, interneten van leírás, milyen talajok vannak adott földrajzi helyeken, ezt érdemes telekvásárlás előtt átnézni, főleg ha az ország másik feléről érkezünk!
És ha már mindent tudunk, akkor hívhatjuk a markolóst, aki nálunk a 77 métert 80cm mélyen 8 óra alatt szedett ki és deponált, egy részét bent hagytuk a gödrök között, ne kelljen annyit visszatölteni, a lábazati falak közé.
Mi figyeltünk arra, hogy ne potyogjon vissza a föld az aljába, miután elkészült az alapárok körbejártam és kilapátoltam belőle a beomlott részeket. A sarkoknál ahol az árkok találkoztak ásóval megkezdtem, hogy ne szakadjon be túlságosan, de így is jókora részek beomlottak.
Volt egy 5-10 méteres szakasz ahol homok volt még a tervezett alsó síkon, ezért itt egy lépcsőt mélyebbre szedtük amíg bele nem értünk a teherhordó talajba 20cm-t.
A mélységet sűrűn ellenőriztük forgólézerrel és a hozzátartozó jelfogóval, mérőléccel nehogy túl mélyre vagy sekélyre menjünk.
Kiszállással együtt kb.10-11 óra a gép munkabére, plusz a segédek akik a szintet nézik, lapátólnak stb.
A árajánlatok alapján 1.300FT/fm. körül csinálják.
77 folyóméterrel 100.000Ft.
Ezután következik a vas alapba helyezése.
A következő lépés ITT