Mi az, ami még az alap betonozásánál is fontosabb, vagy legalább olyan fontos?!
Ha érdekel olvass tovább!
A vasbeton koszorú, a belső és külső teherhordó falakra ható vízszintes irányú erőket osztja el.
A statikai terven minden részlet szerepel, a bordásvasak átmérőjétől kezdve a betonminőségig, erősen ajánlott ez alapján elkészíteni! Mi elküldtük a statikai tervet, még az alaptest vasszerelésekor egy betonacélokat gyártó cégnek és kis felárért lehajlítottak minden kengyelt, sarok-, horgony-, és bekötővasat.
A vasbeton koszorú és betongerendák elkészítéséhez zsaluzás is kell, ezért ha a kőműves nem zsaluz, akkor ácsot kell keresnünk. Itt lehetnek csúszások, mert őket össze kell hangolni, talán a legjobban akkor járunk ha a kőműves zsaluz is, érdemes az elején ezt tisztázni, még az árajánlatok kérésénél.
A betonozás előtt még elhelyezik, a statikai és kiviteli terven szereplő hőszigetelést (általában 5cm xps-t) a zsaluban kívűlre, így csökkentve a betonkoszorú hővezetését.
A zsalut jól benedvesítik, benne van a vas, xps, jöhet a beton, és vele együtt a talpszelemen csavarok, de ezeket van aki utólag szereti befúrni és beragasztani, szintén a statika által és/vagy az áccsal lebeszélt vastagságban, távolságokra és helyekre!
Megérkezik a PUMIX, kihajtogatja a gémjét, minden készen áll a bedolgozásra. A cső elejében lévő vizes betont nem engedik bele a zsaluba, amikor még az jön, kitartják falon kívülre, vagy a törmeléknek kijelölt helyre. Szakaszosan töltik bele a közepesen folyós betont, tömörítik tűvibrátorral, beteszik a talpszelemen csavarokat, igazgatják a betonvasat, hogy mindenhol meglegyen a 2cm betontakarás, és a tetejét lesimítják szintre, amit ha a téglafal teteje (falegyen) jó, akkor megad az xps teteje, vagy eleve úgy van zsaluzva, hogy a zsalu tetején le lehet húzni.
A belső betongerendáknál nincs xps, ezért ott jó lenne ha szintben lenne a zsalu teteje, de ez csak a kőműves érdeke, az ácsé nem, mert ez már macera... itt lehetnek viták, hogy ki mire adott ajánlatot, ezt is érdemes tisztázni az elején! Ha nincs szintben a teteje, akkor a kőművesnek kell a zsalu belsejében feljelölni, ezt jobb híján szeggel teszik, mert a ceruza, a fröcsögő betontól nem lesz látható! Ami probléma lehet, hogy a sűrű vasalásoknál nem tölti ki a beton a zsalut, úgynevezett darázsfészkek alakulnak ki, ezért ezeken a helyeken körültekintőnek kell lenni, ha kizsaluzáskor mégis szembesülünk a hibákkal, a műszaki ellenőrrel egyeztetve, vannak betonjavítók amivel javítható a koszorú. A beton mennyisége nem szokott több lenni egy normál családi háznál mint 6m3, emiatt itt a pumpás mixer gazdaságos. Ami a legnagyobb feladat ez egész bedolgozás során a közlekedés. Több lehetőség közül lehet választani, a teljesség igénye nélkül: - körbe van állványozva belülről a ház, amiről hozzáférhető az összes vasbeton szerkezet, vagy 2,5-4 méterenként át kell telepíteni a vasbakokat, esetleg gurulós állvány, de ha sok belső betongerenda van, akkor a megtámasztó lábak miatt nem lehet sokhelyre betolni. Ahhoz, hogy gördülékenyen menjenek a dolgok és a betonunk se "dögöljön" bele a mixerbe, szerintem minimum 3 ember kell a bedolgozáshoz.
Árak:
Zsaluzás munkadíj: 260.000Ft (hozták a zsaluzáshoz szükséges összes alapanyagot)
Betonvas: Sajnos ezt pontosan nem tudom, mert egyben rendeltem meg, de ennél a szerkezeti elemnél kell a legtöbb... ( 750.000Ft volt az összes vas, vashálóstól, mindenestől mindenhova, szóval kb. 250/300.000FT)
Beton: C25/30-XC1-16-F3 5,5M3 Pumpás mixerrel 3óra alatt bedolgozva: 230.000Ft
Betonozás, talpszelemen csavarok elhelyezése: 105.000Ft
Vasszerelés munkadíj ajánlat: 115.000Ft
Xps hőszigetelés berakása munkadíj: 20.000Ft
Xps 5cm 15m2: 15 x 1.850Ft = 27.750Ft
Talpszelemen csavarok: 85.000Ft
Összesen: Alapanyag: 592.750/642.750FT
Munkadíj: 500.000Ft
És ezután jöhet a Tetőtéri koszorú