A főfalak és a koszorú elkészült, a következő lépés, hogy ne ázzunk be!
A tető fontosságát nem kell magyarázni senkinek, ha nem halad, akkor a belső munkálatok is megállnak.
Ha szorít az idő el lehet kezdeni a válaszfalazást, tető nélkül is, amennyiben elázik és megtelik vízzel, később lesz vele még probléma, valamint a födém gerendák felrakása is körülményesebb egy labirintusban, főleg ha gyalult mindegyik...
Érdekel, milyen kihívásokkal találkoztunk mire befedtük a házat?
Olvass tovább!
Szóval nem akartunk addig válaszfalazni amíg nincs tetőszerkezet, semmi nem haladt hetekig mert a tetőfedő is csúszott, az idő is esős volt.. és esett és esett.. a tetőfedő meg csúszott és csúszott...
A júliusra beígért kezdésből szeptember közepe lett, a gyalult gerendák júliusban megérkeztek, 2 hónapot kint várakoztak a ház előtt, ha esett letakarva, ha sütött a nap kitakarva, emiatt úgy döntöttek az ácsok, hogy újra gyalulják az összeset.. huss megint elment egy hét, és újra eső..
Felragasztották a koszorúra a párazárófóliát, erre kerültek a födém gerendák, ezekbe a talpszelemen 5cm-t besüllyesztve mindent a tervek szerint. Már az elején ferde szemmel nézett az ács, hogy a jól bevált dolgokat miért kell megbonyolítani... a "misztikus" hőhíd miatt. "Sajnos" minél jobban szigetelt egy ház, annál nagyobb jelentősége van a hőhidaknak, valamint, a lég- és párazárásnak, na utóbbi az igazán művészet a tetőtér beépítéses, látszó fafödémes háznál...!
A szerkezeti stabilitás miatt, 50-60cm-re lettek a talpszelemen csavarok elhelyezve a koszorúban, az általánosan előírt 120cm helyett, ezek szorítják le a födém gerendákra a talpszelement, hogy a tető súlya ne fordítsa ki!
Nem ragozom, nagy szívás volt a felrakása, a őszi szeles-esős idő sem segített! Nem egyszer elázott a kész látszófödém, mire a tetőhéjazat elkészült! Hiába fóliázták le felülről a födémet, inkább kármentés volt, mint teljes védelem.. Egyszerűen nem lehetett vele haladni amíg esős idő volt, mert a szarufa feletti szigetelés miatt, a teljes rétegrendet kellett vinni, a toldások-átlapolásokra figyelve, ragasztva... 45fokos tetőn..
Az én ötletem volt a szarufa feletti szigetelés, mert meggyőzött a homlokzati szigeteléssel összefuttatott termikus burok, és a plusz légtér a tetőtérben.
Be kell látnom, hogy azon kívül mennyibe kerül a szigetelés, egyéb komoly anyagi, szerkezeti, kivitelezési kihívást is okozott. / Ebben a szerkezetben tetősík ablak maga a hőhidas rémálom/
Például le kellett tervezni a tetőkinyúlást és a terasz fedést! A fa természetes vetemedéséből adódóan olyan szerkezeti csomópontok voltak, amiket jó eséllyel az idő próbára tesz, és ezt nem akartuk megkockáztatni!
Ha kérdésed van a szarufa feletti szigeteléssel, vagy bármivel kapcsolatban, írj bátran, messengeren vagy a facebook csoportban.
Piszkos anyagiak / mai árakhoz képest szinte ingyen volt/:
Tető faanyag /gerendák, szarufák, talpszelemenek, párnafák, tetőlecek, elpalló a szigetelés indításához, hajópadló/ gyalulva, kezelve, kiszállítva/:
3.600.000Ft /2020.07.01./
Tetőfóliák /párazáró alátét és tetőfólia/
240.000Ft
10*400as Eta bevizsgált leszorítócsavarok
360.000Ft
Egyéb szerkezetépítő csavarok, szegek stb.:
160.000Ft
Austrotherm manzárd grafit 20cm vastagságban 190m2:
1.240.000Ft
Munkadíj: 3 020 000Ft /2020.07.01-ben adott baráti ár./
Jöhet a cserép és a bádog.