14 Pont amit ha betartunk, jó házat fogunk építeni.
Szerintem...
bár én csak egy laikus építkező vagyok ;)
-1. pont Fontos, hogy szeressük!
Írtó sok pénzedbe fog kerülni, tehát addig kell gyúrni a terveket, amíg azt nem mondjuk, hogy igen ez az, ez szuper.
2. Megfelelő tájolás!
Ha már meg van a telek és égető vágyat érzünk, hogy megkönnyítsük a tervező dolgát ;) egy saját skiccel, akkor a hálószobákat Keletről-Nyugati irány felé helyezzük el, Északi szoba legfeljebb a szülői háló legyen. Konyhának a legjobb a Keleti tájolás, Nappalinak a Dél-Délnyugat, de itt mindenképpen figyeljünk az árnyékolásra, különben nyáron túlságosan meleg lesz. Az egyéb helyiségek Wc, Fürdő, Háztartási, Kamra nyugodtan mehet az Északi oldalra.
3. ELŐSZOBA
Egy előszoba minimum szélessége 110cm, (a jelenlegi házunkban ekkora) Jobb a 150cm szélesség, ha beépített szekrényt is szeretnénk ide, akkor 180cm.
4. Közlekedő, folyosó
110cm-es szélesség teljesen jó ha csak közlekedésre használjuk (110cm-en már kerekesszékkel is lehet közlekedni) amennyiben tárolásra is használnánk, válasszuk ki az ide kerülő bútorokat és azok mélységét adjuk a 110 cm-hez.
Érdemes törekedni arra, hogy csak annyi közlekedő legyen a házban amennyi feltétlenül szükséges.
5. KONYHA
A konyha minimális mérete 7m2 az ideális persze mindenkinek egyéni, hiszen nem mindegy, hogy csak ételt melegítünk a konyhánkban, vagy főzésre, esetleg étkezére is használjuk.
A kényelmes konyhaszekrény minimális mérete egysoros konyha esetén: 360cm minden egységet 60cm-nek véve kezdődjön a sor a hűtővel, majd pakolós felület, ezután jöjjön a mosogató, majd előkészítő felület, a tűzhely, majd a tálaló felület.
Ez a minimum. ha ennél kevesebb a munkafelületünk, akkor azt a konyhát szűkösnek fogjuk érezni.
Két soros konyha esetén legalább 120cm legyen a kohnyaszekrények között.
(A lakberendezésnél lesz majd egy hosszabb konyha bejegyzés)
6. ÉTKEZŐ
Déli tájolás
Méretezésben a kép segítségedre lesz. Ezek minimum méretek!
7. NAPPALI
Minimum alapterülete 16-30m2, persze ennél lehet nagyobb is, ahogy a pénztárcánk engedi. Az bútorok elrendezését érdemes már a tervezési fázisban kitalálni és az ablakok méretét, mennyiségét ehhez igazítani. Ha mindenhol ablak van, nehezebb lesz a helyiség bebútorozása.
8. Hálószoba
Tájolás: Kelettől-Nyugatig
Lehetőség szerint minimum 9m2-es gyerekszobát tervezzünk, nem mondom, hogy kissebben nem lehet elférni, mert jelenleg 2 fiú osztozik nálunk egy 9,5m2-es szobán, de ez így bizony kicsi. Egy gyereknek, ha ügyesen van berendezve, akkor elegendő lehet, mégis ideálisabb a 12m2-es "egész" szoba.
Az sem mindegy, hogy milyen alakú a szoba, egy 2 méter széles 5 méter hosszú szoba, hiába 10m2, sokkal rosszabb, mint egy ugyanúgy 10m2.es szoba aminek a mérete: 2,7*3,7m.
2,7m az a minimum szélesség amivel szobát érdemes terveztetni.
9. Fürdőszoba, Wc
Egyéni igények, preferenciák alapján, mindenki döntsön belátása szerint, itt van egy kép a minimum méretekről, lehetőségekről.
10. Háztartási helyiség, Gépészet
Teljesen más méretű területet igényelnek a különböző fűtési megoldások, így már a tervezési szakaszban jó ha tudjuk, milyen fűtés lesz a házban, mert ehhez kell méretezni a háztartási vagy gépészeti helyiséget. Minimum szélessége 150cm különben nem tudunk leguggolni, a mosógép előtt.
11. Gardrób, tároló
Egy járható szekrény minimum szélessége 150cm (kifelé nyíló ajtóval)
12. Kamra
Van aki esküszik rá, van aki feleslegesnek gondolja, én már nagyon várom, hogy legyen.
13. Ablakok
Már korábban írtam, hogy a sok ablak lakberendezés szempontjából nem a legszerencsésebb. Hagyjunk szabad falfelületet, különben nehéz lesz bútorozni a teret. Fontos a parapett magasságok jó megválasztása. A standard 90cm-es parapett azért jó, mert kanapét, írószatalt, komódot is rakhatunk az ablak elé. Altalában a gyerekszobák változnak a leggyakrabban, én állandóan átrendeztem a sajátomat annak idején, de ahogy nőnek a gyerekek úgy változnak az igények, jó ha akadály mentesen tudjuk változtatni a bútorok helyzetét. A konyhában a pult magasság 86cm vagy több, magasságunk szerint, itt lehet az ablakpárkány egybefüggő a munkalappal, de ha 100-110cm-re tesszük, már a mosogatónál sem fog gondot okozni.
14. Benapozás
A nap beesési szöge miatt legalább 6 méter távolságot érdemes tartanunk a szomszéd háztól, különben folyton árnyékban lesznek az ablakok.
Az eresz kilógást is érdemes megtervezni, 50cm-es kilógás már segít meglőzni a nyári túlmelegedést, de az interneten rengeteg információt találsz a témában.
Kövess Bennünket a Facebookon
és az INSTÁN is
CSATLAKOZZ zárt csoportunkhoz, hogy még több infót, árakat, személyes dolgokat tudj meg rólunk.